Magyar fejlesztésű, komplex autóbiztonsági szolgáltatás indult VEMOCO néven, melynek alapjául a gépjárművek fedélzeti számítógépe által biztosított autódiagnosztikai adatok szolgálnak, és amelynek a magyar piacra már több biztosítótársaságot is sikerült megnyernie partneréül.
A VEMOCO rendszer fő alkotóelemei az autó ODB-II portjára csatlakozó modul, a kinyert adatokat feldolgozó és megjelenítő mobil alkalmazás, illetve webes felület, valamint a 24 órás ügyfélszolgálat és a biztosítói partnerekkel köthető, legújabb trendeknek megfelelő viselkedés alapú biztosítás. A szolgáltatás célközönségét nem feltétlenül a szervizkódokra éhes tuningbajnokok alkotják, hanem azok a gépjárműtulajdonosok, akik komolyabban szeretnék kordában tartani az autóhasználattal járó költségeket.
Rég elmúltak már azok az idők, mikor egy jól irányzott kalapácsütés és egy reboot után vidámon pöfögött tovább a Balcsira a családi verda. Az elmúlt egy, másfél, két évtizedben forgalmazott autók esetében a gyártók a felhasználóknak legszívesebben az ablakmosó folyadékot se engednék macerálni.
Sokunk számára persze a motortér így is, úgy is egy misztikus fekete doboz. Pedig, figyelemmel kísérni, hogy mégis mi történik odabent, már jó ideje megint nem csak a szervizek kiváltsága. Európai uniós előírások szerint ugyanis a 2001. után gyártott járműveknek már mind rendelkezniük kell az úgynevezett on-board diagnostic (OBD) csatlakozóval. Ezen keresztül olvassák ki a szervizekben az autó állapotára vonatkozó adatokat, hibakódokat, ami jelentősen megkönnyíti és meggyorsítja a hibás működés felderítését és javítását. Erre csatlakozik a VEMOCO modulja is.
Ha csak idáig tartana a VEMOCO funkcionalitása, akkor most nem is olvasnátok róla itt. A ODB-II csatlakozós kütyüből és hozzá tartozó mobil alkalmazásból több tucat is van már a piacon. A VEMOCO megoldásának a szervizkód kiolvasása nem a célja, hanem az egyik alappillére.
A VEMOCO rendszer által alkalmazott olvasó modul modul önálló GPS chippel rendelkezik, illetve saját zárt, egész Európára kiterjedő rendszerén keresztül kommunikál a VEMOCO adatbázisával. Következésképp gépjárművünk adatai akkor is célba érnek és tárolódnak, ha menet közben lemerül, elromlik a telefonunk, illetve a Európában utazgatva sem a roaming számlát terheli az autó adatainak továbbítása.
A modul beszerelése nem igényel semmiféle szakértelmet. Az OBD-II csatlakozó általában egy teljesen jól elérhető, ám esztétikai okokból kifolyólag a felhasználói szemek elől rejtett helyen található. Ha nincs meg elsőre, érdemes felütni autónk használati utasítását vagy magát az internetet, biztosan nagyon gyorsan válaszra lelünk a hollétet illetően. Mi például szivargyújtó környékén találtunk egy könnyedén lepattintható elem mögött leltünk az OBD csatlakozóra. Ráadásul úgy, hogy az elemet visszapattintva a modul teljesen rejtve maradt: használat közben:
A felhasználói fiókkal gyárilag összepárosított OBD modul gyakorlatilag azonnal megkezdi a működést, amint a csatlakoztatás után gyújtást adunk. Tekintve, hogy nem kábelesen, Bluetooth-kapcsolaton vagy egyéb ilyen csodákon keresztül kommunikál a modul, így rövid tesztünk során a telefonon elindított alkalmazás egy, azaz 1 pillanatig sem teketóriázott az adatok megjelenítésével. Igaz, az első 100 kilométerről származó adatokat érdemes türelemmel kezelni, a rendszer első időkben csak ismerkedik járművünkkel és felhasználói szokásainkkal.
A VEMOCO több módon is igyekszik lejjebb tornászni a költségeinket és növelni a biztonságunkat. Egyrészt az alkalmazáson keresztül folyamatosan szemmel tarthatjuk az aktuális üzemanyag-fogyasztást, illetve a valós idejű adatokkal párhuzamosan figyelmeztetések is érkeznek, amik konkrétan a vezetési stílusunkkal kapcsolatban pirítanak ránk, ha megérdemeljük. Az alkalmazás szóvá teszi például, ha túl gyorsan gyorsítottunk, nem az optimális fokozatban vagyunk a sebességünkhöz képest vagy esetleg túl erős fékezésbe bonyolódtunk. Szóval beszól - persze csak a mi érdekünkben. Hogy hibáinkból később is tanulhassunk, minden elhangzó és megjelenített adatot naplózik a VEMOCO. Az Android alkalmazásban így jelennek meg a feldolgozott adatok:
Természetesen az adatok nem csak az Android (és iOS) alkalmazásból érhetők el, van egy rendes webes felület is, amit bejelentkezés után böngészőből lehet nézegetni:
Az Európai Unió az elkövetkezendő években folyamatosan vezeti be az autóbalesetekre gyorsan reagáló, a hatóságokat és a mentőket riasztó és őket pontosabb adatokkal ellátó eCall rendszert. Ezt beelőzve áll rendelkezésre a VEMOCO 24 órás ügyfélszolgálata, akik, ugye, folyamatosan rendelkeznek a járművünk műszaki állapotára vonatkozó információkkal valamint GPS koordinátákkal. Így, ha baleset résztvevőivé válnánk, akkor a VEMOCO a Magyar Autóklubbal együttműködve üzemeltetett ügyfélszolgálata képes értesíteni a megfelelő szolgálatokat és ellátni őket a megfelelő adatokkal. Sőt, nem csak a súlyos baleseteknél, hanem kisebb, az egyszerű továbbjutást akadályozó problémákkal is lehet kérni az ügyfélszolgálat segítségét.
Harmadsorban pedig a biztosítási költségek lefaragása a cél. Ehhez a Posta Biztosítóval sikerült egy megállapodást kötni, melynek keretén belül a biztosító kizárólag a VEMOCO ügyfeleinek egyedi viselkedési mintáin, vezetési stílusán alapulva tud a gépjárműbiztosításból kedvezményt adni. Így a biztosítás díja nem egy átlagolt statisztikán, hanem valóban a vezető saját fegyelmezettségén is múlik.
A VEMOCO szolgáltatása előfizetői rendszerben működik, illetve a diagnosztikai rendszerhez csatlakozó modulnak van egy egyszeri díja, mellyel kapcsolatban a vemoco.com oldalon érdemes tájékozódni.
A szolgáltatás induláskor még csak nekünk, magyaroknak volt elérhető a szolgáltatás, de a VEMOCO célja az európai karrier, így már az EU 28 országában, illetve Svájcban és Norvégiában is megkezdődött már az előfizetők toborzása. Innen kívánunk nekik sok sikert, illetve mindenkinek biztonságos és költséghatékony közlekedést!
Egy remek tákékoztató videó is készült a szolgáltatásról, ezt látjátok pár centivel lejjebb, illetve még egy mini közlekedési thrillerre is futotta a stábnak, azt még tovább görgetve találjátok meg: