Rendszeresen rinyálunk itt a blogon arról, hogy még a csúcskategóriában is az a normális, hogy az akkumulátor kapacitása épp csak annyival előzi meg a korábbi generációét, hogy a nagyobb teljesítményt, nagyobb kijelzőt, új akármiket meghajtva ugyanúgy csak alig egy napig bírja szusszal. Ugye veled is előfordult már, hogy imádkozva bámultad az akksiállapot jelzőkéjét, egy indulás előtti "gyors" töltésre, ami persze, a töltés utáni első percen belül kiderült, hogy semmit sem ért.
Az idei Intel Science and Engineering Fair egyik fiatal tudósa egy olyan találmánnyal lett a kémiai díj nyertese, ami ez utóbbi problémán hamarosan változtathat. A 18 éves Eesha Khare egy olyan energiatároló eszközt épített, ami nagyon rövid idő alatt, 20-30 másodperc alatt képes teljesen feltöltődni, és méreténél fogva esélyes, hogy a közeli jövőben a mobil eszközeinkben teljesítsen szolgálatot.
Az alkalmazott szuperkondenzátor elv nem új találmány, de mobil eszközöknél még nem használták. A tárolt energia mennyiségét tekintve nagyságrendileg megegyezik a lítium-ionos akkumulátorokkal, de a rövid töltési idő mellett élettartamban is túlszárnyalja azt. A ma használt akksik kb 1000 töltési ciklusa helyett 10 ezer várható.
Hogy az érettségire készülés meg szalagavatótánc-tanulás mellett hogy van erre még kapacitása, azt nem tudjuk, de azt igen, hogy mi inspirálta: mindig lemerült a mobilja.
Az Intel ISEF fődíjasa egyébként egy 19 éves román fiatalember lett, Ionut Budisteanu, aki egy alacsony áron előállítható, mesterséges intelligencia által vezérelt autómodellt fejlesztésén dolgozik, amivel jelentősen csökkenthető a balesetek száma.