HELLÓ!
Android készüléket kaptál karácsonyra? Gratulálunk! Ha más platformról vagy nem okostelefonról érkeztél ide, akkor pár mondattal hozzájárulnánk ahhoz, hogy sikeres legyen az együttműködésetek. Az alábbiakban általános dolgokat olvashatsz, amik az androidos eszközök legtöbbjére érvényesek, ám a részletekért lehet, hogy érdemes elővenni a sajátodhoz mellékelt használati utasítást.
MI AZ AZ ANDROID?
Az Android egy operációs rendszer mobil eszközök számára, mely mögött az internetes keresés szupersztárja, a Google áll. Az Android nem kötődik készülékgyártóhoz, a gyártók a rendszert a Google-től kapják, amit aztán a saját elképzelésük szerint alakítva tesznek rá a termékre. Ennek köszönhető, hogy a Samsung, HTC, a Sony vagy egy más gyártó androidos készülékei ugyan látszólag különböznek egymástól, ugyanazok a programok képesek futni rajtuk, és a rendszerbeállítások, szolgáltatások is nagyon hasonlóan vagy pontosan ugyanúgy kezelhetőek. Valahogy úgy, ahogy a Windows működik egy Acer vagy HP laptopon meg egy ismeretlen összetételű asztali számítógépen is. Ráadásul a mobil operációs rendszerek közül az Android elterjedése növekszik a legnagyobb mértékben, ezért is becézik néha a mobilok Windowsának.
Az Android rendszer használatához szükség van egy Google felhasználói azonosítóra, ami egyben egy Gmail email cím is. Az elsődleges levelezést ezzel a címmel érdemes bonyolítani, de természetesen ettől még más levelezést is használhatunk a telefon saját email kliensének segítségével. Sőt, a Gmailen belül is lehetőség van több emailfiók használatára, vagyis több gmail.com-os címmel is fogadhatunk, küldhetünk leveleket. A legfontosabb Google szolgáltatások integrálva jelennek meg új készülékünkön, így például beépítve megtalálható a Google keresés és a Google Térkép mobilra optimalizált változata, Navigáció, Gmail Csevegő vagy Google Talk szolgáltatás is elérhető egy külön alkalmazás formájában, illetve a Google online képtára, a PicasaWeb is szinkronizálható a új készüléked fotógalériájával.
AZ ALKALMAZÁSOK
A telefonod vagy táblagéped nem csak azokat a gyári programokat képes futtatni, amiket a kicsomagoláskor találtál rajta. Több százezer ingyenes és fizetős alkalmazás (külföldiül: applikáció, röviden app) érhető el a Google alkalmazásboltjában, a Google Play Store-ban. Ennyit lehetetlen átnézni, úgyhogy javasoljuk, olvasgass nálunk korábbi híreket alkalmazásokról, illetve maradj velünk, készülünk pár poszttal, amiben a szerintünk fontosabb kezdőalkalmazásokkal ismertetünk meg. Addig is, legyél barátunk a Facebookon, így azonnal értesülsz a friss írásainkról.
Alkalmazásokat kétféleképpen tölthetsz le a telefonodra. A telefonodról is beléphetsz az alkalmazásboltba, de ha kényelmesebbnek találod, akkor számítógépen egy böngésző segítségével is válogathatsz közülük. Ehhez a play.google.com oldalra kell ellátogatni, ahol szintén szükség van a Google azonosítódra. Ha valami megtetszik, akkor egy gombnyomással indul a telepítés, ha az adott app fizetős, akkor a banki adatok egyszeri megadása után egy pár kattintással megvásárolható. Hacsak a készüléked nem volt kikapcsolva, és internetkapcsolata is volt, akkor mire újra a kezedbe veszed, már meg is találod rajta az újonnan beszerzett alkalmazást.
Nincs YouTube alkalmazás az új gépeden vagy esetleg a Google fantasztikus hírolvasóját, a Google Readert hiányolod? Ezt most már te is orvosolhatod, a Google Play Store meglátogatásával. A Google saját alkalmazásait például itt találod a boltban.
Ha nem találod az Play ikont az alkalmazások között, akkor könnyen lehet, hogy a telefonod még az alkalmazásbolt korábbi verziójához akar csatlakozni. Ebben az esetben egy Android Market ikont keress. Ne aggódj, ez az első belépéskor frissül, és onnantól nálad is a Play Store háromszög alakú ikonja lesz látható.
Az Android rendszer egyik népszerű tulajdonsága, hogy képes widgeteket futtatni. Ezek olyan grafikus elemek, ikonok amelyek dinamikusan képesek megjeleníteni egy bizonyos alkalmazáshoz kapcsolódó tartalmat a kezdőképernyőkön. Ez lehet egy szép óra időjárás-jelentéssel, a friss hírek, a jegyzeteid, a horoszkópod vagy bármi más. Ezeket próbálgasd, lakd be a képernyőidet, tapasztald ki, hogy mi áll kézre, mi hasznos, mi fölösleges. De vigyázz, a widgetek erőforrás-igényes csodák. Sok megabájt elúszhat, akkumulátor gyorsabban merülhet, a görgetés bedöccenhet, ha túl sok a widget a kezdőképernyőkön, főleg, ha belépőszintű kategóriás készüléked van.
AZ ANDROID ÉS A TELEFONKÖNYV
Gyakran látunk olyat, hogy valaki kizárólag a SIM kártyán vagy a telefon memóriájában utaztatja a kontaktlistáját. Okostelefonra váltva, azt javasoljuk, azonnal hagyjon fel ezzel a szokással, és használja a Google fiókjával szinkronizált névjegyzéket. Ezt a számítógépen, böngészőből, a Gmailen belülről is el lehet érni Címtár néven, ahol sokkal kényelmesebben szerkeszthetők az adatok. A két hely, tehát a telefonban, táblagépen található névjegyzék és a Gmail Címtár folyamatosan szinkronban vannak, tehát ha egy új készüléket kezdünk használni a saját Google azonosítónkkal, vagy később készüléket cserélünk, a költözés fájdalommentes lesz, és kezdettől fogva az új eszközön is változatlanul megtalálhatók lesznek a telefonszámaink. Ha eddig nem használtad a Google címtárát, akkor itt az ideje elkezdeni. A kontaktlista első Google-fiókba költöztetése egy kis odafigyelést igényel. A lényeg, hogy a korábbi eszközről (pl. telefonról, Outlookból) exportált névjegyek a Google Címtárba importálható formátumba rendezve legyenek.
ZAVARTALAN ÁLOM AZ ANDROIDDAL
Sajnos új készüléked nem képes arra, hogy kikapcsolt állapotban ébresszen, mint a jó öreg Nokiád, amit azóta már múzeumban mutogatnak. Sajnos ez a rendszer sajátosságaiból adódik, mi már túlléptünk rajta, javasoljuk helyette, hogy éjszakára állítsd repülőgép üzemmódba a készüléket. Így lekapcsolódik mindenféle hálózatról, garantáltan nem érkezik semmilyen hívás, értesítés, de például játszani még lehet vele egyet lefekvés előtt, és aztán ébreszteni is fog reggel.
LEGYEN MOBILNETED
Az Android okostelefonok és táblagépek leginkább akkor mutatják meg valódi tudásukat, előnyüket a hagyományos „buta” készülékekkel szemben, amikor internetkapcsolattal is rendelkeznek. A legtöbb okoseszközön fogyasztott vagy előállított tartalom varázsa, hasznossága abból elsősorban abból adódik, hogy mindig frissen elérhető, feltölthető és megosztható. Készüléked kétféleképpen képes internetre csatlakozni, mobilinternet előfizetésen vagy internetkapcsolattal rendelkező vezeték nélküli helyi hálózaton keresztül. Tekintve, hogy ez utóbbi helyhez kötött (pl. otthoni, kávézóban található Wi-Fi) javasoljuk, hogy mindenképpen válassz valamilyen mobilnet csomagot készülékedhez. Lehet „spórolni” a mobilnettel, és amikor csak lehet, Wi-Fi-nél töltögetni, de az azért jelentősen csorbítja a mobilitás érzést.
Ha csak egyszerű levelezés folytatsz a nagyobb csatolmányok letöltése nélkül, akkor bőven elég egy havi 100 megabájtos csomag. Ennél kevesebbet nem ajánlunk, mert az állandó szinkronizálás, egy váratlan térképnézegetés azért el tud vinni pár megabájtot, és egy-egy kisebb alkalmazás letöltésével sem várnánk meg feltétlenül a legközelebbi Wi-Fi-s kávézóig. Ha gyakran olvasod az internetet, képeket osztasz meg, közösségi oldalakat látogatsz, akkor már elkél egy 500 megabájt körüli csomag is. Ha Skype hívásaidat is mobilneten intézed, rendszeresen sok és nagy csatolmányokkal levelezel, sok streamelt tartalmat (pl. online rádiót hallgatsz, videókat nézel) vagy csak egyszerűen nem vagy hajlandó az adatforgalmat méricskélni, akkor az 1, 2 gigabájtos vagy efölötti csomagok között érdemes szétnézned.
Üdv az Android világában! Hamarosan folytatjuk az ismerkedést.
Haladó felhasználók, ti milyen hasznos tanáccsal látnátok el újdonsült androidos barátaitokat?