Az MIT kutatói olyan üveg kifejlesztésébe kezdtek, ami soha nem párásodik, nem csillog és még tisztán is tartja önmagát. Egy ilyen üveg nem csak a telefonokon, táblagépeken lehet hasznos, de például a napkollektorok esetében is meg lehetne előzni a szennyeződések miatt fellépő akár 50 százalékos veszteséget is.
Az üvegről minden kis- és nagy gyerek tudja, hogy a fény egy részét visszatükrözi, néha csillog, néha bepárásodik, és leginkább hogy átlátszik, illetve kevésbé látszik át, ha koszos lesz. Némi nanotechnológia alkalmazásával ezek a tulajdonságok megváltozhatnak Kyoo-Chul Park, Hyungryul Choi, Chih-Hao Chang, Robert Cohen, Gareth McKinley és George Barbastathis professzorok által frissen publikált kutatás szerint.
A képen látható nanotextúra üvegfelületre való felvitelével az üveg nem csak elnyeli az érkező fény nagy részét, vagyis minimalizálja a visszatükröződést, de még a nedvességet is taszítja. Az alábbi videón látható, hogy az apró vízcseppek nem képesek megülepedni a felületen, helyette labdaszerűen pattognak rajta, miközben a szennyeződéseket is magukkal viszik.
Míg az MIT kutatói egyből nagyot gondoltak, és már az okostelefonokra, táblagépekre installálnák a megoldást, mi akár egy sima ablakot is szívesen eszkábálnánk öntisztító üvegből.
És akkor még ezt kombináljuk a Gorilla Glass karcmentességével, és egy időre nem panaszkodnánk az telefonkijelzőre. Nektek milyen elvárásaitok volnának egy kijelzővel kapcsolatban? Mit kell tudnia egy tökéletes kijelzőnek?