Biztos nem csak mi kaptuk fel a fejünket, amikor a Galaxy Nexus bejelentésekor kiderült, az Android 4.0-t elsőként futtató készülék egy barométert, más néven légnyomásmérőt is tartalmaz. Alig várjuk a híreket, hogy milyen erre épülő alkalmazásokkal készülnek a kreatív fejlesztőfiúk és fejlesztőlányok (mondjuk zeneajánló különböző légnyomási értékekhez, theme-választás időjárás alapján? stb.) világszerte. A helyzet az, hogy ez a beépített barométer nem egészen azt a célt szolgálja, mint a nagyszülőknél vagy a vikkendházban az előszoba falán sárguló darab.
Az egyik Android munkatárs, Dan Morill Google+ posztjából derül ki a pontos válasz, miszerint a barométer nem időjárás előrejelzésre, hanem a GPS működésének gyorsítására került bele a telefonba.
Hogy a GPS minél előbb megtalálja, hogy hol vagyunk, négy adatra vagy szüksége: hosszúsági, szélességi koordináták, tengerszint feletti magasság és az idő. A pozíciónk meghatározásához szükséges számítások épp annyira bonyolultak, hogy több perces késést is okozhatnak. A már szinte minden készülékben elérhető aGPS, a folyamatot úgy segíti, hogy a környező tornyok alapján elküldi a rendszernek a körülbelüli kétdimenziós helyzetünket, ami után már csak a magassági érték kiszámítására van szükség. Itt jön a képbe a légnyomásmérő, ugyanis a szélességi-hosszúsági adatok és a légnyomás ismeretében lehet következtetni a magasságra is. Az ötlet és a megoldás nem új, már a Motorola Xoomban is volt ilyen, csak valahogy nem kapott akkor visszhangot.