Galaxy Tabos tartóstesztünket egy bizonyítékkal folytatjuk: ez a kép itt bizony egy kimentett és PC-re áthozott képernyő - egy olyan kunsztot lehet tehát ezzel a készülékkel egyszerűen megjátszani, ami az eddigi androidos készülékek gazdáinak nem volt egyszerű és magától értetődő. Rootolni vagy SDK-t telepíteni kellett hozzá, tehát az átlaglúzer nem nagyon mert nekifogni - a Tabon viszont csak két gombot kell megnyomni egyszerre, és máris kész és mentve van az aktuális screenshot, amit a Galéria nevű alkalmazásból pillanat alatt el lehet levelezni akárhova, vagy USB-vel számítógépre csatlakozva a mentett képernyők könyvtárjából simán kimásolható.
Ez persze csak egy a sok jó új hír között, melyekbe a Tabtulajdonos használat (és guglizás) során belefut, az igazi, fontos újságunk most inkább az, hogy egy hónapnál is több használat után szépen kijött a hétcoll a MÉRET. A tízéves okostelefonhasználat, benne különösen az utolsó egy év, az ultraintenzív iPhone-nyúzás rendesen amortizál néhány dioptriát a szemberendezésünkön; elsősorban az apró kijelző miatt, ez gyakorlat által igazolt tapasztalati tény. Felüdülés egy ilyen sorozat után napi huszonharmincszor is elővenni a Tabot, és újból és újból megállapítani, hogy meg lehet nézni egy weboldalt mobil eszközön anélkül, hogy azonnali fejfájással kelljen küszködni.
A méretskála másik végén persze a teljesen hordozhatatlan iPad áll - ezt az egyébként csodálatos és kedves eszközt a maga tízcollos mérete miatt maximum akkor tudjuk magunkhoz venni, ha jó messzire utazunk, jó nagy bőrönddel.
Nagy utazáshoz persze jó, ha magunkkal tudunk vinni egy táblagépet, a szokásos három-négy könyv helyett, a Libri évvégi iPad-akciójának is ez lehet egy megfontolandó filozófiai indoklása; ekönyvolvasásban viszont a Galaxy Tab sem marad el a nagytestvér mellett, sőt: mindjárt két könyvolvasó szoftvert is adnak hozzá, egy ajándék angol nyelvű Óz kíséretében. A Galaxy képfelbontása szinte megegyezik az Apple gépével, így nagyjából ugyanannyi információt látunk egyszerre a képernyőn mindkét gépen.
Pihenésképpen most nézzünk meg egy videót, ami azt bizonyítja, hogy nemcsak mi hasonlítgatjuk össze mániákusan a két táblagépet:
A Tab kameraügyi helyzete talán az egyik legvitatottabb pontja a készüléknek. Az iPadot azzal kezdték, hogy egyáltalán nem is raktak bele semmilyen kamerát - mondván, ki fotózna ilyen formátumú készülékkel. Ezzel viszont rögtön feladták a labdát a konkurenciának, a Samsung pedig jó erősen le is ütötte azt: mindjárt két kamerát szereltek bele, mint ahogy azt a mostani mobilokba szokták. A Tab ráadásul ugye lényegesen kisebb, mint az iPad, így a fotózgatás sem annyira ciki vele, mint lenne az a dossziéméretű Apple-géppel. Igenám, de Samsungék minőségben a lécet éppenhogy csak a szükséges mértékben vitték át - ugyanis nem a Galaxy S-ben megismert ötmegás, HD-videós kamerát építették a táblába, csak egy korábbi, három megapixeles modellt. Ehhez képest az elkészült képek minősége egyáltalán nem rossz, és talán nincs is a világon olyan fotóeszköz, amelynek ekkora kijelző állna rendelkezésére, hogy a kész képeket azon nyomban ellenőrizhessük.
Hogy tovább fájdulhassanak a szívek, íme egy képernyő a Contacts alkalmazásból, ami ugye önkéntesen leszívja a teljes Google-os kapcsolati adatbázisunkat. A programnak olyan faberakásos dizájnja van, mint amilyet luxuskocikban extraként kapunk (jaj de jó nekünk), és hát elég jól látszik ezen a madártávlati képen is, hogy még ilyen konvencionális, egyszerű feladatmegoldáson is mennyit tud emelni a nagyobb képernyőméret. Itt nem fogunk véletlenül melléütni a neveknek, az biztos.
Ugyanez igaz persze szinte minden olyan alkalmazásra, amely nagy képernyőhöz van szoktatva - ezen a képen a Google Maps terül el kényelmesen, ami így már biztosan veri a legtöbb autóba szerelhető GPS-megoldást. Külföldön persze szívás a drága adatroaming, de ha nem hullik szét az EU idén, akkor lehet, hogy karácsonyra ezt a problémát meg fogja oldani az új agilis távközlési biztos, és ráparancsol a mobilcégekre, hogy tisztességes tarifákat alkalmazzanak.
Természetesen minden Tab előre installált időjárásjelzővel jön, így néz ki, szerintünk nem csúnya.